Ελληνική αρχική σελίδα » ΣΥΝΕΔΡΙΑ-ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ » Συνέδρια » «Ο κόσμος με το μάτι της περιφέρειας: Τεκμήρια φιλοσοφικά, γλωσσικά, λογοτεχνικά και ΜΜΕ»: 4ο Διεθνές Συνέδριο Ελληνικής Εταιρίας Αγγλικών Σπουδών (HASE)

«Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ: ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ, ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΜΕ» 4ο Διεθνές Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρίας Αγγλικών Σπουδών (ΗΑSE)

24-27 Μαΐου 2002
Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών
Υπεύθυνη Διοργάνωσης: Καθηγήτρια κ. Άννα Κακούλλου

Το διεπιστημονικό αυτό συνέδριο που διοργάνωσαν μέλη του ΤΑΓΦ και από τους δύο Τομείς διερεύνησε το ιδιαίτερα και για την Ελλάδα σημαντικό ζήτημα σχετικά με τις πολιτισμικές διαπραγματεύσεις που αρθρώνονται στη σχέση «Περιφέρειας» και «Κέντρου», στο πλαίσιο των ιδεολογιών περί παγκοσμιοποίησης. Συμμετείχαν 50 περίπου ομιλητές/τριες από όλο τον κόσμο, ενώ κύριοι/ες ομιλητές/τριες ήταν οι εξής διακεκριμένοι/ες ακαδημαϊκοί: Rachel Blau Du Plessis (Καθηγήτρια Αγγλικών και Γυναικείων Σπουδών, Πανεπιστήμιο Temple, Η.Π.Α.), Martin Kayman (Καθηγητής Αγγλικής Λογοτεχνίας, Πανεπιστήμιο Cardiff, Ουαλία), Kenneth Parker (Καθηγητής Πολιτισμικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου και Πανεπιστήμιο του Ανατολικού Λονδίνου), Alastair Pennycook, (Καθηγητής Γλωσσικών Σπουδών, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Σίδνεϋ, Aυστραλία), Άννα Κακούλλου (Καθηγήτρια της Φιλοσοφίας Αγγλόφωνου Πολιτισμού, Πανεπιστήμιο Αθηνών) και Λίλη Χουλιαράκη (Καθηγήτρια Γλωσσολογίας και ΜΜΕ, University of Copenhagen, Denmark). Σε ειδική συνεδρία μίλησαν επίσης οι διακεκριμένοι Καθηγητές του Παντείου Πανεπιστημίου Δημήτρης Δημηρούλης, Παντελής Μπασιάκος και Στέφανος Πεσμαζόγλου. Η συμμετοχή υπήρξε εντυπωσιακή και ενθουσιώδης, με πάνω από 250 ακαδημαϊκούς κι ερευνητές/τριες από διάφορα μέρη του κόσμου.

Βασικός σκοπός του συνεδρίου ήταν η εισήγηση νέων ερευνητικών προτάσεων για το τι ακριβώς αποσιωπάται ή χάνεται στις «μετα»-θεωρητικές συζητήσεις της εποχής μας. Οι ομιλίες επικεντρώθηκαν στο πώς η οπτική διαμορφώνεται και αναμορφώνεται από τον γεωγραφικό και ιδεολογικό χώρο της, και πώς η επαναθεώρηση των δεδομένων αυτών αποτελεί πρόκληση, αντίσταση και αναζήτηση.