Ελληνική αρχική σελίδα » ΣΥΝΕΔΡΙΑ-ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ » Συνέδρια » 14ο Συμπόσιο Κριτικής Ανάλυσης Λόγου

14ο ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΛΟΓΟΥ

20-21 Μαΐου 2005
Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών
Υπεύθυνη Διοργάνωσης: Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Βασιλική Μητσικοπούλου

Η ετήσια συνάντηση του ευρωπαϊκού δικτύου των ερευνητών/τριών της Κριτικής Ανάλυσης Λόγου (ΚΑΛ), που πραγματοποιείται κάθε χρόνο και σε διαφορετική χώρα, έγινε στην Αθήνα τον Μάιο 2005, δέκα χρόνια μετά το πρώτο συμπόσιο ΚΑΛ που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα και που αποτέλεσε μέρος των εκδηλώσεων που οργανώθηκαν προς τιμή του διακεκριμένου γλωσσολόγου MAK Halliday, στον οποίο και απενεμήθη ο τίτλος του επίτιμου διδάκτορα του Τμήματός μας.

Σε αυτό το πρόσφατο συμπόσιο συμμετείχαν ερευνητές/τριες της ΚΑΛ από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Αγγλία, η Αυστρία, η Γερμανία, η Δανία, η Ισπανία, η Πορτογαλία, η Ρουμανία και η Σουηδία, καθώς και από πολλά πανεπιστημιακά ιδρύματα της Ελλάδας, όπως το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και τα Πανεπιστήμια Αιγαίου και Πατρών, οι οποίοι/ες παρουσίασαν τα πορίσματα της πρόσφατης έρευνάς τους. Τις παρουσιάσεις ακολούθησε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και γόνιμη συζήτηση, η οποία έδωσε δυναμική στις εργασίες του συμποσίου.