Ελληνική αρχική σελίδα » Προβολή νέων

29.07.2021

Εξέταση στο μάθημα ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΕΟΤΕΡΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ (υποχρεωτικό μάθημα Α΄ εξ.)

για τους παλαιούς ΕΠΙΠΤΥΧΙΩ/ΔΟΑΤΑΠ φοιτητές του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Η εξέταση των παλαιών επί πτυχίω/ΔΟΑΤΑΠ φοιτητών-τριών του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στο μάθημα ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΕΟΤΕΡΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ (υποχρεωτικό μάθημα Α΄ εξαμήνου, το οποίο προσφερόταν από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας και διδασκόταν από τον κ. Χάγκεν Φλάισερ και κατόπιν από την κ. Αικατερίνη Γαρδίκα) θα γίνει κατόπιν συνεννοήσεως με την Επικ. Καθηγήτρια κ. Δήμητρα Λαμπροπούλου, η οποία εξετάζει το μάθημα.

Παρακαλούνται όσοι φοιτητές θέλουν να συμμετέχουν σε αυτή την εξέταση να στείλουν άμεσα e-mail στην εξετάστρια του μαθήματος (Επικ. Καθηγήτρια κ. Δήμητρα Λαμπροπούλου dlamprop@arch.uoa.gr δηλώνοντας τα στοιχεία τους (το ονοματεπώνυμο τους, τον αριθμό μητρώου τους, να διευκρινίσουν εάν είναι ΔΟΑΤΑΠ, και το τηλέφωνο επικοινωνίας μαζί τους). Η διδάσκουσα θα επικοινωνήσει μαζί σας για να σας ανακοινωθεί η ημέρα και ώρα της εξέτασης.

Η εξεταστέα ύλη του μαθήματος είναι:

Χάγκεν Φλάισερ, «Στρατηγικές πολιτισμικής διείσδυσης των μεγάλων δυνάμεων και ελληνικές αντιδράσεις, 1930-1960», στο Χάγκεν Φλάισερ (επιμ.), Η Ελλάδα ’36-’49. Από τη Δικτατορία στον Εμφύλιο. Τομές και συνέχειες, Εκδόσεις Καστανιώτη, Αθήνα 22003, σελ., 87-120.

Από τη Γραμματεία του ΤΑΓΦ

29/7/2021